Léto je pro některé ženy (ale i muže) obdobím, kdy je mohou ve zvýšené míře trápit různé záněty v intimní oblasti. Co je způsobuje, jak se jim bránit a kdy už je lepší zajít k lékaři, jsme se zeptali přední české gynekoložky MUDr. Kamily Žižkové.
Paní doktorko, které gynekologické potíže trápí ženy ve zvýšené míře právě v létě? Proč se jejich výskyt zvyšuje zrovna v tomto období?
V letních měsících jednoznačně vítězí kvasinkové infekce a vaginální záněty či dyskomfort, v nemalé míře vidíme i záněty močových cest. Větší výskyt těchto obtíží je zejména díky „plavkové sezóně“. Málokdo si totiž uvědomí, že právě vlhko a teplo vytváří ideální podmínky pro množení kvasinek. Tomu příspíváme například nošením mokrých plavek po koupání. Rizikové jsou potom vody zejména stojaté, které jsou samy o sobě plné mikroorganismů. Dalším příkladem je i větší zapářka při pocení.
Příznaky intimních problémů a prevence
Při jakých příznacích by žena měla zpozornět?
Prvním příznakem bývá výtok. Ač je výtok do určité míry fyziologický, zejména v období ovulace, může být subjektivně velmi obtěžující. Pokud nepálí, nesvědí, nepáchne a nedělá obtíže, může být normální. Alarmující je nově vzniklý výtok, často tvarohovitý nebo sýrovitý s hrudkami, ke kterému se přidá svědění, pálení nebo bolesti při styku či bolesti v podbřišku. V případě zánětu močových cest se objeví problémy s močením jako je pálení či řezání při močení, časté močení, pocit nevymočení a bolesti v podbřišku.
,,Mylnou představou jsou vaginální výplachy jako prevence. Pochva má samočistící schopnosti a není nutné ji vymývat.“
Jak se mohou ženy právě v létě před vznikem těchto potíží chránit?
Základem je správná péče o naše intimní zdraví. Tedy správná intimní hygiena – omytí zevního genitálu vodou nejlépe dvakrát denně. Mylnou představou jsou vaginální výplachy jako prevence. Pochva má samočistící schopnosti a není nutné ji vymývat, naopak bychom si tím mohly narušit její křehkou mikroflóru. Omýváme tedy zevně. V případě trávení času u vody se vyhýbáme nošení mokrých plavek, proto je dobré nosit s sebou náhradní spodní díl. Po koupání doporučuji se vymočit, aby se odplavily i případné bakterie. Plavky je vhodné vymáchat v čisté vodě, zejména pokud se koupeme ve stojatých přírodních vodách. V případě nadměrného pocení lze zamezit zapářce například použitím dětského pudru.
MUDr. Kamila Žižková
je přední česká gynekoložka, kterou můžete sledovat na instagramovém profilu moje_gynpor.
Domácí léčba zánětu, koupání v přírodě a sex
Pokud jde o příznaky zánětu – je možné je v počáteční fázi zvládnout volně prodejnými přípravky, tedy domácí léčbou? Kdy už na ně raději nespoléhat a vyhledat lékaře?
Určitě. Většina žen se o to i snaží. Prodávají se různá antimykotika, na počáteční obtíže zánětu močových cest jsou vhodné brusinky nebo lichořeřišnice a zvýšit pitný režim. Problémem vaginálních infekcí je to, že při častém užívání a hlavně při nedostatečné délce užívání (protože obtíže vymizí dříve, než je zánět plně zaléčen) se zánět často vrací nebo vzniká rezistence. Pokud se ani po domácí léčbě obtíže nelepší, nebo se často opakují, je vhodné se poradit s lékařem. Často se také zapomíná na užívání laktobacilů k podpoře vaginální mikroflóry při zánětu nebo na úpravu životosprávy. Růst kvasinek podporuje nadmíra cukrů a alkoholu, zejména vína.
Léto láká ke koupání v přírodní vodě. Které ženy by se mu měly raději vyhnout?
Během menstruace je žena více náchylná ke vzniku infekcí, proto nedoporučuji. Nedoporučila bych to ani těhotným a samozřejmě při vaginálním zánětu. Týká se to zejména stojatých vod, které ke koupání nejsou určeny.
Zvyšuje se v letních měsících vlivem teploty a vlhkosti také přenos infekcí pohlavní cestou, tedy při sexu? Pokud ano, je možná v tomto ohledu nějaká prevence?
Samozřejmě. Muži mohou být bezpříznakoví přenašeči, nebo svým příznakům nepřikládají váhu. Kvasinky si tak pár může předávat. V tomto případě je vhodné zaléčit i partnera – namazání penisu antimykotikem. Pohlavní styk v tuto dobu, pokud je možný, doporučuji s kondomem.
Děkuji za rozhovor
Michal Večeřa