Výsledky průzkumu: Pravda o Valentýnu

Pro jedny příležitost k romantickému vyznání, pro jiné vyhozené peníze za komerční humbuk. V dalším průzkumu jsme pátrali po tom, co si o svátku zamilovaných myslí Češky a Češi. Mrkněte na infografiku obsahující nejzajímavější zjištění a kuriózní zážitky.

 • Našeho anonymního dotazování se zúčastnilo 4614 osob ve věku 18–60 let.
 • Nejčastěji odpovídaly ženy a muži z věkové skupiny 18–29 let.
 • 84 % respondentů uvedlo, že jsou ve vážném vztahu, v manželství nebo v registrovaném partnerství.

Výsledky průzkumu: Valentýn nesnášíme i milujeme (infografika)

Data i infografika jsou k dispozici k volné publikaci pod podmínkou uvedení zdroje. Jako zdroj prosím uvádějte odkaz na tento článek, např. následovně:

Zdroj: Výsledky průzkumu: Pravda o Valentýnu

 

Doplňující materiály

Chcete-li někde infografiku využít, budeme rádi. Jako náhled můžete využít i její zkrácenou verzi.


Co jsme v průzkumu zjistili?

Kolik z nás slaví Valentýna?

 • 57 % žen a 49 % mužů uvádí, že Valentýna vůbec neslaví
 • Většina z nich je s tím v pohodě – pouze 8 % žen a 6 % mužů neslaví, neboť nemají s kým, ale chtěli by
 • Čtvrtina žen i mužů prý slaví s radostí
 • 17 % mužů a 14 % říká, že slaví ze zvyku
 • Z povinnosti slaví pětkrát více mužů (10 %) než žen (2 %)

Jaké emoce v nás představa Valentýna vyvolává?

 • Stres cítí 16 % mužů a 14 % žen
 • Pocit nátlaku má 29 % mužů a 28 % žen
 • Příjemné pocity, jako radost a štěstí, má z představy Valentýna 43 % mužů a 46 % žen

Zrušili bychom Valentýna, kdybychom mohli?

 • 14 % mužů a 11 % žen by Valentýna zrušilo raz dva
 • Většině mužů (69 %) i žen (73 %) je to ale úplně fuk

Připadá nám Valentýn jako nepotřebný svátek?

 • 52 % mužů a 49 % žen vnímá Valentýna jako zbytečný den
 • 97 % mužů a 98 % žen si myslí, že Valentýna není zapotřebí, aby si dva mohli vyznat lásku

A co singles a Valentýn?

 • 12 % mužů a 13 % žen vnímá Valentýna jako diskriminaci nezadaných
 • 74 % mužů a 91 % žen však věří, že i nezadaný člověk může Valentýna oslavit sám se sebou
 • Většina mužů (72 %) i žen (61 %) tvrdí, že se cítí v pohodě, pokud jsou na Valentýna zrovna nezadaní
 • 23 % mužů a 33 % žen se cítilo trochu smutně, pokud byli někdy na Valentýna sami

Kolik z nás někdy dostalo trapný či nevhodný valentýnský dárek?

 • 7 % mužů a 10 % žen

Výběr z volných odpovědí

Příšerné valentýnské zážitky

„Kdysi mi čerstvá známost řekla, že mám sice ohledně Valentýna právo na svůj názor, ale ona má své zvyky a očekávání – a tím je na Valentýna minimálně kytka, dárek, večeře. A pak že možná bude i sex jako odměna pro mě, když se jí to všechno bude líbit. Byl to ten typ, který tohle myslel naprosto vážně…”

„Dostali jste někdy nejhorší proteinovou tyčinku na trhu, kterou jste platili sami ve společném nákupu? Ne? Tak to byl nejhorší valentýnský dárek, který jsem dostala já.”

„S tehdy ještě přítelkyní jsme vyrazili na valentýnský pobyt, abychom otestovali svatební místo. Katastrofa! Hrozné jídlo, středověké postele a přítelkyně měla nonstop průjem…”

„Když expartnerka i přes domluvu, že slavit nebudeme, byla naštvaná, že jsem ji ničím neobdaroval. A pak ještě jednou, když na Valentýna vypadl Real Madrid z Ligy Mistrů!”

„Dal jsem bývalé přítelkyni velkou kytici a ta mi řekla, že takový zbytečný svátek neslaví, ať si kytici strčím někam. Pak vyprávěla své matce, že jsem na Valentýna zapomněl!”

„Udělal jsem doma srdce z čajových svíček, zapálil to, na chvíli si odskočil se navonět – a mezitím chytil závěs.”

„Oblékla jsem si šaty (normálně je nenosím), uvařila večeři, zapálila svíčky a čekala romantiku. On se najedl, zahrál pár her na PC s kámoši a šel spát.”

„Po cestě z valentýnské večeře na mě pokřikovali nějací pobudové a když na ně přítel vyběhnul, urval si meniskus. Skončilo to operací.”

„Bývalému partnerovi jsem upekla dort ve tvaru srdce, přijela k němu a on tam nebyl. Dorazil asi za půl hodiny, naštěstí sám, ale zpětně jsem zjistila, že byl s jinou. A jako vyvrcholení jsem u něj před domem píchla kolo u auta.”

„S bývalým jsme na Valentýna dodělávali domek pro králíka. Nechtěně jsem ho praštila prknem do hlavy. Takže místo u pizzy a telky jsme strávili večer na chirurgii. Dva stehy nad obočím a ještě po pěti letech má jizvu ve tvaru X.”

Úsměvné valentýnské zážitky

„Dostala jsem robertka od tatínka dítěte, které mi chodí do školky (učím v MŠ). Byl zabalený, samozřejmě, ale doma jsem se úplně lekla. Další den mi řekl, že pokud nevím co s tím, poradí mi. Trochu psycho, ale uměláka mám stále doma.”

„Dostala jsem náušnice ve tvaru slona. O měsíc později. Přítel na Valentýna tvrdil, že dárek ještě nepřišel. Tak jsem se těšila, co to teda bude… Když pak viděl můj nechápavý výraz, řekl, že mám přece ráda zvířátka! O slonech jsem nikdy nemluvila a běžně nosím delší náušnice, tohle byly pecky :-D”

„Bavily jsme se s kámoškou, co bychom chtěly na Valentýna a já řekla, že nesnáším kýčovité věci se srdíčky. Ona zas, že by jí plyšák nevadil. Úplně jsem tu představu plyšáka pomluvila a zavrhla! Nakonec jsem dostala obří plyšové srdce s nápisem I love you a ona stříbrný řetízek…”

„Vzpomínám na přežrání v pizzerii, kdy jsme se po odchodu museli vzájemně podpírat a málem jsme se pozvraceli. Nutno podotknout, že jsme byli mladí studenti, rezervace v restauraci dávali asi na 45 minut a my tu pizzu prostě chtěli sníst. No na žádnou romantiku, natož erotiku, samozřejmě nedošlo.”

„Nejvíc cringe bylo, když mi asi v patnácti přišlo jako super nápad dát příteli k Valentýnu párové rukavice. Pozn.: Jsou to jen tři rukavice a ta prostřední je super velká, aby šlo se navzájem držet. Výraz na jeho tváři nezapomenu a samozřejmě jsme je nikdy nepoužili.”

„Moje manželka si na Valentýna připravila kostým, který jí vůbec neseděl. Já nepoznal, že jde o sexy ohoz, a zeptal jsem se, co to má na sobě za divné oblečení. Když mi to došlo, už se se mnou nechtěla vůbec bavit.”

Nejlepší Valentýn dle singles

„Vzhledem k tomu, že moje babička má narozeniny na den sv. Valentýna, tak bych jej neslavil sám.”

„Můj ideální single Valentýn by byl, kdyby mi napsala dívka, po které toužím, jestli se s ní nechci vidět.”

„Jmenuji se Valentýn a slavím vlastní svátek třeba s rodinou.”

„Valentýn je momentálně tak komerční, že MUSÍTE někomu něco koupit, protože jinak ho přece nemáte rádi… Lásku si zaslouží každý, každým dnem. Takže bych ho slavila respektem sama k sobě a ke svým potřebám. Chci se kouknout na film? Podívám se. Chci si dát mrkev? Dám si. Nechci vůbec nic? Hej taky volba, budu zevlovat :-)”

„Hezky bych se oblékla a zašla sama se sebou na večeři. Pak bych si pustila film, dala si nějaké dobré pití a užívala si něčeho přeslazeného. Kombinace romantický film a dortík mi přijde ideální. V noci bych se naladila na erotickou notu a vytáhla ze svého šuplíku moje guilty pleasure a uspokojila se. Tím si myslím, že by večer skončil, protože jsem v tomhle trochu jako chlap, vytuhla bych.”

„Většinou ho trávíme s kamarádkami, jelikož přátelství vnímám jako formu lásky. Kdybych ho ale trávila jenom sama, začala bych dlouhou, voňavou vanou se svíčkami a lístky růže, v pozadí by hrála klidná hudba, či podcast. Poté bych si udělala skincare, masírovala obličej a dala si nějakou hřejivou masku. A po nějakém hezkém filmu bych vyjádřila lásku i sobě :-D”

„Udělal bych si čas pro sebe, asi bych šel do aquaparku nebo do saun. Dost záleží na náladě. Koupil bych si jídlo a večer bych ho jedl u nejakýho seriálu. Pak bych pravděpodobně masturboval a šel hezky spát :-D”

„Udělám si kakao, napiju se a jak se budu blažeností rozplývat, velmi rychle usnu. Probudím se další den a budu rozjímat nad tím, jak jsem si to na Valentýna pošmákl… a pak fapnu, hihi.”