Infografika: Materiály erotických pomůcek a jak o ně pěčovat?

Pokud si nejste jistí, jak se o svoji pomůcku starat, nebo jaký lubrikant používat, mrkněte na infografiku. Dozvíte se také o výhodách a nevýhodách jednotlivých materiálů, ze kterých se erotické pomůcky vyrábějí.

Infografika - Materiály erotických pomůcek, jejich bezpečnost a jak se o pomůcky starat.

                       

Doplňující materiály

Chcete-li někde infografiku využít, budeme rádi, když odkážete na tuto stránku jako zdroj. Čtvercové formáty můžete využít jako náhledy, nebo je použít na vašem instagramu.

Infografika údržba erotických pomůcek
Infografika materiály erotických pomůcek

Popdrobný popis péče o jednotlivé typy materiálů

ABS plast

Erotické pomůcky z ABS plastu jsou tvrdé, neohebné a hladké na dotek. Některé mohou být doplněné polyuretanovým povlakem, který je na omak příjemně hebký a podobá se silikonu.

Velkou výhodou ABS plastu je, že netlumí výkonnost vibračních motorků a vibrace dobře přenáší. Tento materiál neobsahuje škodlivé ftaláty (změkčovadla), proto je bezpečný pro lidské tělo. Jeho povrch navíc nemá žádné póry, ve kterých by se mohly množit bakterie. Proto je také péče o ABS hračky zcela nenáročná.

Mazat je můžete jakýmkoliv lubrikačním gelem a po použití stačí, když je omyjete teplou vodou a jemným mýdlem, případně speciálním dezinfekčním prostředkem na erotické pomůcky.

PVC

Hojně používané PVC může mít mezi erotickými pomůckami mnoho podob. Vyrábí se z něj například vibrátory, anální kolíky nebo dilda. Neměkčené PVC je poměrně tvrdé a málo ohebné. Na povrchu hraček z PVC se nachází spousta miniaturních pórů, do kterých se mohou schovávat nečistoty a bakterie. Proto hračky z PVC s nikým nesdílejte, ani je sami nepoužívejte střídavě v různých tělesných otvorech. Případně pro takové praktiky vždy použijte kondom.

PVC se běžně snese se všemi lubrikačními gely, s výjimkou olejových, se kterými může reagovat. Ve výjimečných případech není možné použít silikonový lubrikant, ale to se vždy dozvíte na krabičce nebo v popisku produktu.

Pomůcky z PVC po každém použití důkladně omyjte teplou mýdlovou vodou a vydezinfikujte je speciálním dezinfekčním přípravkem na erotické pomůcky.

Měkčené PVC (gel, jelly)

Erotické pomůcky z měkčeného PVC jsou příjemně měkké, ohebné a velmi často průhledné. Poznáte je už po čichu – jejich gumové aroma je nezaměnitelné. Nejintenzivnější vůni mají nové produkty, časem však slábne.

Povrch měkčeného PVC je hodně pórovitý, proto je nutné dbát na důslednou dezinfekci. Výhodou je, že je kompatibilní se všemi typy lubrikantů – kromě olejových, se kterými může reagovat. Ve výjimečných případech není možné použít silikonový lubrikant, ale to se vždy dozvíte na krabičce.

Gelové hračky nikdy nevyvářejte ani je nevystavujte vyšším teplotám, zkrátili byste tím jejich životnost. Po použití je důkladně umyjte teplou mýdlovou vodou a nezapomeňte použít také dezinfekční přípravek na erotické pomůcky.

Silikon

Erotické hračky ze silikonu jsou pružné, různě tvrdé a ve většině případů sametově hebké. Výhod má tento materiál hned několik: silikon se snadno zahřeje na teplotu těla, je 100% hypoalergenní a zdravotně nezávadný a velmi snadno se čistí. Proto je možné tyto hračky bez obav sdílet s partnerem nebo střídat použití na jednotlivé tělesné otvory. Samozřejmě za předpokladu důkladného vyčištění před změnou použití.

Dejte pozor na to, že se silikonové hračky nesnášejí se silikonovými lubrikanty. Proto na ně používejte výhradně lubrikační gely na vodní bázi. Po použití klasicky umyjte mýdlovou vodou a případně použijte dezinfekci na pomůcky.

TPR, TPE

TPR a TPE (termoplastická guma, elastomer) jsou měkké, jemné a velmi elastické materiály, které skvěle přejímají teplotu těla. Vyrábějí se z nich i moderní realistické materiály, které věrně napodobují lidskou pokožku a skrývají se pod různými obchodními názvy, např. Nature Skin, Super Skin, Fanta Flesh, UltraSkyn a další.

TPR a TPE neobsahují změkčovadla, takže jde o 100% zdravotně nezávadné materiály. Jejich povrch se vyznačuje velmi jemnou pórovitostí, proto je důležité dbát na důkladnou hygienu, aby se na hračce nemnožili mikroby.

Na všechny produkty z TPR a TPE používejte výhradně lubrikanty na vodní bázi. Po použití byste je měli omýt teplou vodou bez mýdla a následně dočistit speciální dezinfekcí na erotické pomůcky. Po usušení je nakonec ještě ošetřete speciálním pudrem určeným na pomůcky z těchto materiálů, který udrží hebkost povrchu a prodlouží životnost pomůcky.

Sklo

Na výrobu skleněných hraček se používá speciální tvrzené sklo (borosilikátové, pyrex), které má vyšší odolnost proti rozbití. Sklo je ideální pro hrátky s teplotou – hračky z něj vyrobené můžete snadno ohřát nebo ochladit.

Velkou výhodou tvrdého a hladkého povrchu je vysoká kluznost i s malým množstvím lubrikantu. Ten můžete použít jakéhokoliv typu. Povrch skla je zcela bez pórů, čištění je tedy snadné – stačí oplach teplou vodou s mýdlem. Skleněné pomůcky nevyvářejte, tepelným namáháním by mohly popraskat!

Kov

Pomůcky z hliníku, nerezové oceli a různých jiných slitin mají podobné vlastnosti jako sklo – jsou tvrdé, odolné, hladké a zcela bez pórů. Skoro všechny kovové pomůcky jsou ideální pro hrátky s teplotou a vysoce kluzné s menším použitím lubrikantu jakéhokoliv typu. Mějte se ale na pozoru, pokud máte alergii na nikl. Některé kovové pomůcky jej mohou obsahovat, proto vždy pečlivě čtěte informace o produktu.

Při čištění vám opět postačí teplá mýdlová voda a případně trocha dezinfekce.

Latex

Latex je vlastně guma, která ve výchozím stavu není tak zářivá, líbivá a sexy, jako ji známe z fotek. Sytých barev a vysokého lesku dosáhnete jedině leštěním. Není na tom nic složitého, ale také se to neobejde bez speciálních přípravků na údržbu latexu.

Pro snadné vklouznutí do latexového prádla slouží pudr nebo trocha silikonového gelu. Po obléknutí je potřeba povrch naleštit několika kapkami silikonového lubrikantu nebo leskem na latex ve spreji.

Po použití oblečky očistěte obyčejnou vodou a tekutým mýdlem, na silnější nečistoty použijte speciální čisticí šampon na latex. Nečistoty stírejte, ale moc nedrhněte – tím by došlo k odření povrchu latexu. Oblečky pak osušte suchým hadříkem, nebo je opatrně pověste a nechte oschnout. Latex nesušte na topení ani na sluníčku, snižuje se tím jeho životnost. Prodloužit ji naopak můžete skladováním v černém neprůsvitném sáčku.

Lack (vinyl)

Lakované prádlo je ušito z látky pokryté vrstvou lesklého polyuretanu. Na první pohled se hodně podobá latexu, ale má tu výhodu, že je mnohem méně náročný na údržbu. Takže můžete mít sexy blyštivý outfit i bez námahy, protože pro udržení lesku v podstatě nemusíte nic dělat.

Pro očištění jej stačí otřít vlhkým hadříkem nebo opatrně přeprat v ruce – nikdy ale v pračce, svůj kousek byste zničili.

Kůže

Kůže je stylový a klasický materiál, který se vyznačuje odolností. Je měkká, snadno přebírá okolní vlhkost a někdy může vykazovat drobné povrchové nedostatky – například kvůli vráskám a jizvám zvířete, ze kterého pochází. To však činí každý kožený kousek zcela unikátním.

Oblečení a postroje z kůže je nutné pravidelně ošetřovat. Na pračku a agresivní čistící prostředky (např. benzín) zapomeňte. Nečistoty stírejte pouze měkkým hadříkem namočeným ve vodě s troškou rozpuštěného mýdla.

Kůži je také vhodné pravidelně impregnovat speciálním balzámem na kůži – odvděčí se vám krásným vzhledem. Výrobky z kůže pak nikdy neukládejte do igelitového sáčku, materiál musí mít možnost volně dýchat.

Péče o pomůcky v hravější formě

Rychlý tahák, jak se starat o erotické pomůcky najdete i v sekci Šťavnaté tipy.