Sexuolog a urolog Marek Broul: Problémy s erekcí umíme řešit v podstatě u každého

Chcete vědět, jak to chodí u sexuologa? Jaké kuriózní případy řeší? Jaké jsou možnosti léčby poruch erekce a pravda o testosteronu? Přečtěte si rozhovor s MUDr. Markem Broulem z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

MUDr. Marek Broul, Ph.D., FECSM je sexuolog a přední český urolog specializující se především na robotickou chirurgii.

Jak Marek Broul k sexuologii přišel

Jaké jsou reakce okolí, když lidé zjistí že jste sexuolog? Třeba někde na večírku?

Zrovna na večírcích jsem díky tomu oblíbený a vyhledávaný :-) Jak už to bývá, s přibývajícím alkoholem se v průběhu večera rozváží jazyky a lidé se mne rádi ptají na rady.

Přál jste si vždycky stát se právě sexuologem?

K tomuto oboru jsem vlastně došel oklikou. Hned po škole v roce 1998 jsem chtěl pracovat v Ústí nad Labem na chirurgickém oddělení, ale tam v tomto roce lékaře nepřijímali, nebylo místo. Tak jsem začínal na chirurgii v Teplicích, kde jsem strávil první 3 roky své praxe. Byla to velká škola, protože na chirurgii se setkáte se vším od drobných úrazů až po velké autonehody, malé i velké břišní operace.

Pak se mi přece jen podařilo dostat do rodného Ústí, kde jsem si z chirurgie udělal atestaci. Když jsem absolvoval praxi také na urologii, tak mi ten obor velmi učaroval a začal jsem se mu věnovat. Jsem vyloženě studijní typ, vždycky jsem si chtěl dál rozšiřovat kvalifikaci, takže jsem přemýšlel, co k urologii přidat. Moje manželka i matka jsou endokrinoložky, to byla také možnost, ale skočit do toho oboru z urologie by nebylo jednoduché. Jako nejpřirozenější nástavbová atestace na urologii se ukázala sexuologie.

Jak to chodí na urologii a sexuologii

Ještě mi řekněte k té urologii, co je na ní tak atraktivního?

Je to celkem kontrast s chirurgií. Tam přijde člověk s něčím akutním, chirurg ho vlastně vidí poprvé, odoperuje si ho, ale málokdy se s tím pacientem potkává dál. Kdežto na urologii člověka přivedou třeba problémy s močením, kameny a podobné potíže, nebo erektilní dysfunkce. Většinou se tyhle potíže léčí konzervativně, tedy bez chirurgického zákroku.

Málokdo chce jít hned na operaci, hledáte tedy nějaký postup a léky. Sice může pacient k operaci dozrát, akutně nebo později, ale i tak s ním dál pracujete, sledujete ho a vzniká nějaký vztah. V urologii si člověk jako lékař najde to své - může působit v poradně, mít ambulanci, ale i operovat a pracovat s pacienty dlouhodobě. Třeba i 15 nebo 20 let.

Jak to chodí na sexuologii? Pacienti přijdou a po vyřešení potíží už je nevidíte? Nebo taky zůstávají dlouhodobě?

Mezi muži jsou i ti, kteří si prostě přijdou pro modrou pilulku. Což samozřejmě nemusí být nic špatného. Pokud jsou jejich potíže s erekcí psychického původu, tak se vyřešením erekce pomocí léků dostanou znovu do pohody. Získají opět sebevědomí a pak nemusí potřebovat sexuologickou pomoc další dlouhé roky. Někdo potřebuje léky i konzultace dlouhodobě, třeba i zákrok, a tam pak samozřejmě vzniká vztah.

O testosteronu a poruchách erekce

Léčí se poruchy erekce častěji terapií, nebo léky?

Jsou pacienti, kteří už ode dveří volají, že nechtějí žádné prášky, že se vyhýbají chemii. Ale nedá se čekat, že půjde bez léků vyřešit úplně vše. Nejde jen tak mávnout kouzelnickou hůlkou. Někdo zase řekne: já moc vyšetřovat nechci, napište mi prášek, na nic se mě neptejte, a já jdu. Opravdu ale záleží na tom, zda je porucha erekce psychogenního nebo organického původu.

Psychogenní je nejčastěji u mladých mužů, dejme tomu ve věku 18 až 30 let. Mají běžně ranní erekce, masturbace taky není problém. Ale pokud se ještě nesžili s novou partnerkou, na začátku selhávají, neboť nad tím moc přemýšlí. Těm může stačit psychologický rozhovor. Nebo vyberou třeba jedno balení léků a vrátí se jim jistota, že erekce funguje. Dál už pak léky nepotřebují. Poruchy organického původu jsou nejčastější u padesátníků a starších, bývá to způsobeno hlavně úbytkem testosteronu, a to vyžaduje zase jiné léky.

,,Je prostě takový trend - hlídat testosteron, a svalovat na pokles jeho hladiny různé problémy, kde je na vině spíš nezdravý životní styl."

O testosteronu se mluví hodně. Mají podle vás muži dost správných informací?

Typicky přijde do ambulance muž po třicítce nebo čtyřicítce a má načtené informace o příznacích. Stěžuje si na ztrátu libida a únavu. Že přijde z práce, složí se na gauč a je hotový. A podezírá z toho právě úbytek testosteronu. Je prostě takový trend - hlídat testosteron, a svalovat na pokles jeho hladiny různé problémy, kde je na vině spíš nezdravý životní styl. Na rovinu, někdo je prostě líný od přírody a jeho testosteron je v pořádku. Hladina testosteronu se musí pečlivě vyšetřit a pokud je opravdu nízká, není problém léčba náhradou hormonu. Ale nic se nemá přehánět.

Taková věková hranice, kdy opravdu mužům dochází testosteron, je 50 let. Důležité je, jak to muž individuálně cítí. Někomu je to jedno, někdo je naopak aktivní nejen sexuálně, ale třeba i ve sportu. Pak mu to samozřejmě vadí a je potřeba testosteron dodat. Do ordinací chodí i mladí kluci žadonit o doplnění hormonu, protože ho užívá kamarád, rostou mu svaly a oni by chtěli taky… ale to opravdu není důvod k léčbě.

Dokonce se říká, že když někomu brzy vypadají vlasy a naopak se více ochlupí jiné části těla, má testosteronu hodně. Je to pravda?

Nedá se to tak zjednodušit a usuzovat na hladinu testosteronu jen podle toho, že někdo nemá vlasy. Že holohlavý muž má hormonu hodně a nebude mít nikdy problém s jeho poklesem. Je potřeba vyšetřit hladinu v krvi a sledovat ji v čase. Protože to není tak, že momentální hladina hned říká, zda má někdo málo nebo hodně testosteronu. Někdo má vysokou hladinu, ale jeho tělo není k hormonu vnímavé. Jiný má naopak hladinu nízkou a celý život mu to v podstatě vystačí. Důležité je při sledování hladiny vidět, jestli se ta křivka najednou zlomí.

Co nejčastěji trápí muže, ženy a páry

Co nejčastěji řešíte u mužů, a co u žen?

U mužů je to klasická čtveřice: erektilní dysfunkce, předčasná ejakulace, ztráta testosteronu a párový nesoulad. Často chlapa přivede do ordinace manželka, aby vyřešili, že si po sexuální stránce nějak přestávají rozumět. Také u mužů řešíme neplodnost, tedy provádíme vyšetření spermiogramu. Ženy ke mě, jakožto sexuologovi s urologickou průpravou, moc nechodí. 85 % mých pacientů jsou muži. Obecně ženy spíš vyhledávají sexuoložky a některé problémy s nimi řeší gynekologové.

A páry?

Ano, těch chodí hodně, a je to vždycky na několik návštěv. U párů je sexuolog hlavně prostředníkem, protože když mají partneři nějaké problémy, jde také o to, že si doma nedokážou promluvit. Každý má svoji pravdu a nejsou schopni to vyřešit sami. Je potřeba partnery vyslechnout společně. Abych viděl, jak komunikace mezi nimi vypadá, a pak si je pozvu samostatně. Nemá smysl na první schůzce už něco rozseknout, chce to čas, tedy několik sezení.

Jsou velké rozdíly v tom, co řeší heterosexuální a stejnopohlavní páry?

Těch heterosexuálních mám v poradně 95 %. Homosexuálové chodí také, ale ne moc v páru. Spíš jen na začátku a pak už hlavně samostatně. V problémech, které řeší, moc rozdíly nejsou. Ale specifická je u gay mužů otázka erektilní dysfunkce. Pro kvalitní anální pohlavní styk je totiž potřeba vyšší tvrdost erekce důležitá k proniknutí análním svěračem.

Kuriozity z ordinace

Podělíte se také o nějaké kuriózní situace z vaší práce?

V poslední době jsme řešili větší počet případů cizího tělesa v močových cestách. Kromě celkem běžných propisek šlo třeba o tak překvapivé věci, jako například kopřiva nebo vánoční řetěz! Někdy nevhodný předmět zapadne až do močového měchýře. Proto by si lidé neměli zavádět do tělesných otvorů nevhodné předměty. Obzvlášť do močové trubice věci snadno vklouznou a následné komplikace s průchodností mohou být trápením na zbytek života. Pro cévkování jako formu erotické praktiky je potřeba vybírat pomůcky k tomu určené a zjistit si dost informací o zásadách jejich bezpečného používání.

Chtěl byste něco vzkázat čtenářům?

Ať se nestydí vyhledat sexuologa, když je něco trápí. Je škoda, když začne chlap řešit problém se erekcí až třeba po pěti letech. A pak utrácí za různé léčitele, kupuje nefunkční nebo nebezpečné padělky Viagry na internetu… Přitom stačí třeba dvě vyšetření a naprosté většině mužů máme co nabídnout. Hlavně ať se vyhnou kupování jakýchkoliv pilulek s neznámým původem a složením.

Děkuji za rozhovor,
Michal Večeřa